Учнівське волонтерство й благодійність під час війни, або супер-героєм може стати кожен…
Волонтерство – це добровільна суспільно корисна діяльність, спрямована на вирішення або пом’якшення соціальних проблем. Волонтери вкладають свій час, зусилля й талант для того, аби зробити світ кращим. Визначальним є принцип добровільності – людина діє за покликом душі, з почуття потреби реалізувати свою громадянську позицію.
Російсько-українська війна неабияк згуртувала націю у боротьбі проти єдиного ворога і надала нового поштовху для волонтерського руху. Про нього сьогодні з захопленням говорять у багатьох країнах світу, називаючи це явище унікальним.
Тисячі людей в Україні від початку війни частково або повністю змінили свої мирні професії. З маркетологів, піар-менеджерів, архітекторів, юристів, педагогів, рестораторів, бізнесменів вони стали волонтерами та роблять те, що потрібно саме зараз – шукають та сортують гуманітарку, допомагають військовим, вимушеним переселенцям та всім людям, хто залишився без їжі, ліків та житла, займаються логістикою, функціонуванням інформаційного фронту та наданням психологічної підтримки.
Проте, слід наголосити, що під час військових дій однією з найбільш вразливих категорій є діти, які потребують психологічної, фізичної та всілякої іншої підтримки. Під час війни діти потребують особливої уваги і з боку батьків, і з боку педагогів.
Діти – майбутнє нашої країни. І цілком зрозуміло, що у них виникають питання – що вони можуть зробити для допомоги, чим можуть бути корисними у важкі для всієї України часи через військове вторгнення Росії.
Відповіддю на ці запитання може стати залучення учнів до благодійної діяльності та волонтерства.
Добрі справи, які починаються зі шкільних років, виховують у дітях емпатію, здатність розуміти інших, дають змогу накопичувати досвід соціальної взаємодії та спілкування.
Чому дітям потрібно займатися благодійністю?
· допомагає дітям бачити весь спектр добра. Дитина, яка робить хороші вчинки та вкладає в них свої старання, частіше бачитиме такі вчинки навколо;
· розвиває ціннісну сферу учнівства. Дитина гостріше відчуває добро — не лише те, що робить вона, але й те, що роблять для неї;
· дає змогу накопичувати досвід соціальної взаємодії та спілкування;
· сприяє формуванню ціннісних і моральних норм як особистості, так і соціуму загалом [6, с.16].
Види благодійності
- фінансова допомога: перерахування грошей, краудфандинг (розмістити на спеціальній платформі інформації про людину, яка потребує допомоги, і кожен / кожна охочий чи охоча вноситиме певні кошти, поки не буде зібрано всю суму);
- матеріальна допомога: пожертвування власних речей, система гуманітарної допомоги, допомога у її сортуванні, купівля нових речей та продуктів;
- нематеріальна допомога, або волонтерство [6, с. 31-32].
Волонтерство розвиває в дитині людяність та жертовність, готовність робити добрі вчинки, бажання допомогти іншому, відчути та надихнути, не стояти осторонь чужої біди.
Сила волонтерства в тому, щоб творити добро для когось і для себе одночасно. Приєднуючись до волонтерських рухів, учнівство відчуває себе повноправним та важливим у суспільстві.
Волонтерство має багато напрямів, і кожен/кожна, хто відчуває потребу допомагати, може обрати цікаву або близьку йому/їй сферу. Волонтерський рух – це об’єднання людей, які хочуть змінювати світ та готові жертвувати власним часом і ресурсами для цього.
Основні напрями волонтерства:
1. Соціальне волонтерство
Шефство, відвідини, організація заходів для привернення уваги до конкретної соціальної проблеми, діяльність, спрямована на допомогу людям із інвалідністю, вихованцям і вихованкам диячих будинків, людям похилого віку, ветеранам і ветеранкам АТО/ООС, їхнім родинам, внутрішньо переміщеним особам та їх родинам, сім'ям, які потрапили у складні життєві обставини, хворим людям, малозабезпеченим сім’ям тощо.
2. Екологічне волонтерство
Спрямоване на охорону довкілля, озеленення, відродження лісових зон і парків, допомогу безпритульним тваринам тощо.
3. Онлайн-волонтерство, або е-волонтерство
Діяльність, яка реалізується вільно і свідомо на користь інших людей із єдиною умовою: діяльність має реалізуватися за допомогою інтернету. Наприклад, адміністративні завдання (модерація, координація), збирання пожертв, креативні завдання (створення веб сторінок, дизайн, редагування), реклама, інформаційне розповсюдження, долучення до українського кібервійська: приєднання до чатботів у Telegram, за допомогою яких можна блокувати канали розповсюдження дезінформації, розвінчувати міфи та фейки; віртуальне партизанство - надсилання скарг на прокремлівських агітаторів до адміністраторів соцмереж і чатів [6, с.33].
Доброчинна діяльність формує в учнів почуття відповідальності за доручену справу й тих людей, які потребують допомоги та підтримки, надає значущості їхній участі, допомагає на конкретних справах переконатися у власній спроможності розв’язувати проблеми своєї громади та згуртовувати небайдужих громадян і громадянок навколо їх розв’язання, знаходити ефективне партнерство.
Для розуміння, що таке волонтерство та статус волонтера; різниці між волонтером та активістом; різних форм і проявів волонтерської діяльності; умов, необхідних для формування активної громадянської позиції; цінностей волонтерства як однієї з форм виявлення активної громадянської позиції; виявлення бажання брати участь у волонтерських ініціативах можна скористатися сценарієм інтерактивного заняття “ВОЛОНТЕРСТВО” (Автор: Катерина Зезюліна).
Разом – до перемоги!
Слава Україні!
Героям слава!
Використана і рекомендована література
та корисні електронні ресурси
1. Доброчинна діяльність школярів : методичні рекомендації / Т. Ф. Алєксєєнко, А. П. Данілова, А.І. Конончук, Т. Ю. Куниця / під. заг. ред. Т.Ф.Алєксєєнко. – Ніжин: Видавець ПП Лисенко М.М., 2015 – 104 с. з іл. ISBN 978-617
2. Волонтерство та громадсько-активні школи. Режим доступу: https://osvita.ua/school/method/1505/
3. Волонтерська платформа. Відкрий світ волонтерства! Режим доступу: https://platforma.volunteer.country/
4. Кіберармія: що відбувається на цифровому полі бою? Режим доступу: https://ucluster.org/blog/2022/03/kiberarmiya-shcho-vidbuvaetsya/
5. Навіщо школярам волонтерство? Режим доступу: https://osvitoria.media/experience/navishho-shkolyaram-volonterstvo/
6. Суспільне служіння. Навіщо дітям досвід волонтерства. Режим доступу: https://nus.org.ua/view/suspilne-sluzhinnya-navishho-dityam-dosvid-volonterstva/
7. Уроки доброти: ідеї та поради на навчальний рік. Посібник для формування культури благодійності в освітньому процесі / За заг. ред. О. Елькіна, О. Масалітіної; упорядкування Д. Долгова, О. Кондратенко. – Київ. «Видавнича група «Шкільний світ», 2021. – 80 с.
8. Як включитись у волонтерство? Або волонтерство. Крок за кроком. Режим доступу: https://volunteer.country/blog/faq/yak-vkluchytys-y-volonterstvo-krok-za-krokom
9. 10 ідей для волонтерів-школярів. Режим доступу: https://volonter.org/news/10-%D1%96dei-dlya-volonter%D1%96v-shkolyar%D1%96v-studentiv-ukrainy
Comentários